Виховна година „Пожежники на захисті життя і здоров’я людей”


Мета. Формувати в учнів уявлення про професію пожежного, причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки. Вчити учнів правильно діяти у разі виявлення пожежі вдома. Розвивати навички самозахисту в умовах пожежі. Виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки, повагу до людей праці.


Хід заняття
І. Оголошення теми та мети заняття.
ІІ. Створення проблемної ситуації.

- Вчора знайомий лікар розповів мені страшний випадок про маленького хлопчика, який ледве не згорів. Хочете послухати цю історію?
На сірниковій фабриці зробили маленького Сірничка, поклали у коробку разом з іншими сірниками і відвезли до крамниці. Цю коробку сірників купила мама маленького хлопчика.
- Хто знає, навіщо потрібні сірники вдома?
- Так, сірники допомагали мамі і їсти зварити, і білизну випрати, і тепло в кімнаті створити.
Нашому Сірничкові теж дуже хотілося чимось допомогти мамі. Він мріяв, що вона вийме його з темної коробки, запалить вогонь, приготує вечерю. І вся сім’я питиме чай із солодким варенням та пиріжками. Всім буде весело і затишно.
Але трапилось інакше.
Мама вранці пішла на роботу і сказала синові: „Не бери до рук сірники”. Але маленький хлопчик забув мамин наказ. Він ще не знав, що вогонь може бути злим.
Хлопчик дістав нашого сірничка і почав черкати ним по коробці, як це робила мама. Сірничок спочатку зрадів: нарешті здійсниться його мрія. Але потім злякався: хлопчик бавився вогником, поки не обпік пальці. Він скрикнув від болю і впустив Сірничка.
- Ой, що ти робиш! – закричав Сірничок. Але було вже пізно. Вогник зачепив папірець на підлозі.
Потім вогонь перекинувся на фіранку. Загорілися дерев’яні меблі і підлога. Хлопчикові стало жарко і страшно. Дим заважав йому дихати, щипав очі.
Що робити?
Маленький хлопчик розгубився, він ще не знав, що треба звернутися по допомогу до сусідів, викликати пожежників за телефоном 01. Замість цього він заховався під ліжко. Та вогонь і дим знайшли його й там. Хлопчик кашляв, кричав, плакав від болю. Врятували його пожежники. Хтось із перехожих побачив пожежу і зателефонував за номером 101.
Пожежники приїхали на великій пожежній машині і погасили страшний вогонь. Хлопчика відвезли до лікарні. Зараз він одужує і хоче вивчити правила пожежної безпеки. Він попросив надіслати йому ці правила.


ІІІ. Мозковий штурм „При пожежі потрібно...”
ІV. Вивчення правил пожежної безпеки.
1. Як запалиш сірника, може трапитись біда.
2. Від вогню ти не ховайся, а тікай і клич людей.
3. 101 ти викликай і адресу свою дай.


V. Формування навичок протипожежної безпеки.
Гра „Телефон 101”.
Діти вчаться набирати номер, називати адресу.
- Але запам’ятайте ще одне дуже важливе правило: ”Даремно пожежників не турбуй!”.
Через пустуна, який навмисне викличе пожежників, може згоріти якийсь будинок, бо вони не встигнуть туди вчасно приїхати.


VІ. Розповідь про пожежників.
VІІ. Читання віршів.


І дорослі, і діти це знають:
Наші предки в печерах жили,
Скільки лише себе пам’ятають,
Із вогнем вони дружбу вели.
Із вогнем, що у люту негоду
Біля вогнища всіх зігрівав,
Що людському великому роду
В холоднечу загинуть не дав.
То ж його берегли, як уміли,
Усесильний гарячий вогонь.
І хоч тисячі літ відшуміли
Люди й досі шанують його.
Стала людина стосила
Відтоді, як вогонь приручила.
Але іншим буває вогонь –
Злим, як змій, і жорстоким, як ворог.
Не зігріє він наших долонь –
Може все спопелити на порох.
Вогню боятися не треба,
Якщо порядок вдома в тебе,
Якщо працюють справно речі:
Магнітофони, праски, печі,
І телевізор, й газ плита –
Пожежа в дім не завіта!
Якщо підете в гості з дому,
Надовго до своїх знайомих,
Про газ та струм не забувайте,
Ретельно все перевіряйте,
Без догляду не залишайте,
Споживачі всі вимикайте!
Якщо в сім’ї маленькі діти
І вміють сірники палити ,
То пустощі з вогнем завжди
Привести можуть до біди .
Дітей самих не покидайте
І сірники в них відбирайте!
Якщо колись в якусь годину
Ви десь помітили жарину -
Жарину швидко погасіть,
Із іскри може все згоріть .
І в час, коли пожежа враз
Займеться на очах у вас,
Не панікуйте і завчасно
Придайте справжній вогнегасник.
Лиш той, хто про безпеку дбає,
Проблем з пожежами не має!
У світі безліч речовин –
І спирт, і газ, також бензин
Одну загальну рису мають:
Із іскри навіть вибухають.
Ці речовини пам’ятайте
Й подалі від вогню ховайте!
Вивчіть правила пожежні,
Будьте завжди обережні.
VІІІ. Розучування частівок.
Якщо виникла пожежа,
Всюди полум’я і дим,
Побіжіть до телефону
Та дзвоніть на „101”.
Діти, всім вам знати варто,
Що з вогнем погані жарти,
Будьте всюди обережні –
Вивчіть правила пожежні!
Запальничка, діти, теж
Є причиною пожеж.
Пам’ятай, дитино кожна:
З нею гратися не можна!
Грались діти сірниками,
Не послухалися мами.
А тепер вони в лікарні
Лікують опіки і травми.
Бережіть свою природу,
Не давайте звірям турботу,
Вогнище, яке не згасить,
Знищить ліс, а не прикрасить!
Хай дитина знає кожна –
Жартувать з вогнем не можна!
ХІ. Вікторина „Хто краще знає правила протипожежної безпеки”.
- За яким номером телефону потрібно звертатися у випадку виникнення пожежі? (101).
- Яку роль відіграє специфічний запах газу?
- Чому не можна гасити пожежу на електроприладах водою?
- Що трапиться, якщо в електрочайнику википить вода?
- Що слід зробити, якщо в квартирі чути запах газу?
- Що може статися через витік газу?
- Як погасити полум’я на людині?
- Що потрібно зробити перед тим, як вийти з дому?
ХІІ. Підсумок заняття.

Бесіда на тему «Здорова людина – щаслива людина»

"У чому полягає щастя?" — здавна цікавить нас питання. Одні вважають, що гроші — основа безжурного життя, інші — що кар'єра забезпечить безпроблемне існування... Що ж насправді є запорукою щасливої долі?

Кожного дня ми прокидаємося, ідемо до школи, виконуємо свої обов'язки. Ми маємо сили, енергію і завзяття працювати, вчитися. Вдихаємо повітря на повні груди, бадьорою ходою крокуємо куди-небудь, а наш квітучий вигляд радує батьків і друзів. І все це завдяки міцному здоров'ю, за яке ми повинні бути вдячними природі та батькам. Проте якщо не дбати про нього, то щастя бути енергійним і добре виглядати триватиме недовго.

"Бережи здоров'я змолоду", — завжди говорили нам старші. Відчуваємо правду цих слів, адже основи довголіття закладаються ще з юних років. Недарма у лікарнях висять плакати із закликами дотримуватися гігієни, берегти себе від захворювань та нещасних випадків. Телебачення пропонує програми, де фахівці радять, як підтримати свій організм у боротьбі з хворобами, а вчителі проводять бесіди щодо профілактики різних захворювань.

Якщо утратили здоров'я в юності, у літньому віці зазнаєте великих мук. Сильний біль, депресія через неможливість повноцінного життя — ось результат легковажності. А хіба людина з такими симптомами може почуватися справді щасливою?

Гроші, популярність, опіка рідних не можуть замінити радості від повноти життя, зумовленої прекрасним самопочуттям.


Не можу не згадати ще деяких проблем, пов'язаних зі здоров'ям молоді. Паління, алкоголізм, наркоманія — від цих згубних звичок нас застерігають із дитинства. "Один раз спробую — це нестрашно!" — переконує себе підліток, і це може стати початком кінця, бо від психологічної залежності до фізичної — один крок. А далі прірва... Невже краще розпалювати цигарку, ховаючись за рогом, ніж поїхати в ліс дихати свіжим повітрям, піти у спортзал, зайнятися гімнастикою, пограти у дворі в баскетбол? Від здоров'я молоді, нашого здоров'я, залежить і здоров'я майбутніх поколінь. Якщо ввійдемо в доросле життя немічними і кволими, годі сподіватися, що нація буде морально та фізично сильною. Варто сказати, що держава приділяє багато уваги питанням здоров'я. Сьогодні працює безліч спортивних комплексів і секцій, тому тільки обери той вид спорту, який тобі більше подобається. До того ж проводяться акції з профілактики різних захворювань. Медицина не стоїть на місці, даруючи багатьом людям довге та повноцінне життя.

Я обираю здоровий спосіб життя! Хочу відчувати бадьорість, енергійно рухатися, робити все, що треба для підтримки організму. Сподіваюсь, що буду прикладом для друзів і знайомих, які слідкують за собою, позбавляються шкідливих звичок. Пам'ятаймо: щасливою є тільки та людина, яка має міцне здоров'я.

Правил безпеки під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах

ПРАВИЛА

надання першої (долікарської) допомоги

Під час проведення занять з фізичної культури і спорту на уроках у спортивних залах, на відкритих майданчиках, у спортивних секціях, під час змагань та інших фізкультурно-оздоровчих заходів внаслідок необе­режного поводження з спортивними приладами, при рухливих іграх мож­ливі травми, пошкодження. У всіх випадках травм або пошкоджень необхід­но звернутися до лікувальної установи. Надання першої (долікарської) допомоги потерпілому дозволить полегшити стан і зменшити термін після травмового періоду реабілітації.

Удари, розтяги

Внаслідок удару об твердий предмет або падіння можуть пошкодитись м'які тканини, розтягнутися зв'язки. Це проявляється у вигляді припух­лості, синця в місці удару.

Щоб надати першу допомогу, треба створити спокій пошкодженій ділянці й покласти на неї 3-4 рази холод (щоразу на 1 годину з інтервалами 15—20 хв).

У разі удару носа, що супроводжується кровотечею, не дозволяється сякатися. Голову слід нахилити вперед, затиснувши крила носа пальцями на 10—15 хв.

За умови удару голови треба забезпечити спокій. Під час транспорту­вання постраждалого слід покласти на спину, підклавши під голову по­душку або м'яку тканину. Не можна дозволяти учневі з такою травмою самостійно йти в лікарню.

Переломи, вивихи

Основними ознаками перелому є різкий біль, що посилюється при спробі рухатися, припухлість, що поступово збільшується у місці пошкод­ження, деформація. Діагноз перелому може встановити тільки лікар.

У разі вивиху відбувається зміщення з'єднаних кісток.

Якщо є підозра на вивих, перелом, підвивих, розтягнення зв'язок, не мож­на пробувати вправляти, тягти за пошкоджене місце. Необхідно створити мак­симальний спокій, нерухомість пошкодженої частини тіла за допомогою транс­портної шини — твердого матеріалу, обгорнутого в м'яку тканину. Шину тре­ба прибинтувати так, щоб вона захоплювала суглоби нижче і вище від місця пошкодження. У разі перелому кісток гомілки укладають дві шини із зовніш­нього і внутрішнього боків ноги від стопи до верхньої третини стегна.

У разі перелому стегна одну шину розміщують уздовж зовнішнього боку від пахвової западини пошкодженого боку до стопи, а другу — уздовж внут­рішнього боку від паху до стопи. Шини туго прибинтовують до ноги бинтами або рушниками в 3—4 місцях. Стопу фіксують тугою пов'язкою.

У разі перелому руки, ключиці або вивиху кісток у плечовому або ліктьовому суглобі руку притискують до тулуба, закріплюють пов'язкою.

Утеплення

Витягши потерпілого з води, необхідно швидко очистити йому порожнину рота і витягти язик, щоб він не западав у горлянку. Ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям на ліве стегно, упираючись ним у нижню частину грудної клітки. У ділянці нижніх ребер натиснути на спину, щоб звільнити від води та інших предметів дихальні шляхи. Потім покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад, на твер­ду поверхню і почати штучне дихання способом «з рота в рот». Разом з штучним диханням здійснюють нагрівання розтиранням тіла.

Обмороження

Ознаки обмороження — оніміння пошкодженої частини тіла, збліднення, а потім посиніння шкіри і набряклість. Біль на початку не відчувається, але при відігріванні обмороженої ділянки з'являється різкий біль.

Для надання першої допомоги треба внести потерпілого в тепле при­міщення, розведеним спиртом розтерти побілілі місця до появи чутливості шкіри, а потім накласти пов'язку з вазеліном. Потерпілого необхідно напоїти гарячим чаєм.

Якщо шкіра в місці обмороження набрякла і набула червоно-синюш­ного відтінку, розтирати його не можна. Необхідно протерти тими самими розчинами й накласти суху стерильну пов'язку.

Поранення

Під час надання першої допомоги у разі поранення необхідно зупинити кровотечу, накласти стерильну пов'язку І доставити потерпілого до лікаря. Той, хто надає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо — намазати пальці йодною настоянкою. Доторкува­тися до рани навіть вимитими руками не дозволяється. Не дозволяється обмивати рану водою.

При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов'язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові.

При пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом або розчином перекису водню; виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом або розчином перекису водню. Якщо рана забруднена, бруд видаляється тільки навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани. Шкіру навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином брильянтової зелені, перев'язують і звертаються в медпункт.

У разі кровотечі у вигляді крапель або рівної струмини під тиском судину, яка кровоточить, потрібно притиснути до кістки вище від місця поранення, а якщо це кровотеча на руці або нозі, то після цього максималь­но зігнути кінцівку в суглобі та забинтувати його в такому положенні. Потім накладають джгут на 5—10 см вище від рани, під джгут необхідно підклас­ти тканину або марлеву пов'язку, а також записку про час його накладан­ня. Джгут не можна залишати на кінцівці довше ніж 1,5 год.


Правила поведінки на льоду

До масового відпочинку населення взимку відноситься катання на ковзанах і лижах та підльодний вилов риби. З метою захисту свого життя та здоров’я необхідно знати та виконувати наступні заходи:

1. На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 0):

- для одного пішохода – товщиною не менше 5-7 см;

- для групи людей – товщиною не менше 15 см;

- для масового катання на ковзанах - товщиною не менше 25см.

2. При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця (вмерзлі в лід кущі, траву та інше). Дуже небезпечно виходити на лід у нічний час.

3. Під час групового переходу льодом необхідно рухатись на відстані 5-6 м один від одного й уважно стежити за тим, хто іде попереду.

4. Переходити водойми на лижах дозволяється тільки після перевірки міцності льоду. З метою забезпечення безпеки при пересуванні на лижах льодом необхідно відстебнути кріплення лиж, зняти петлі лижних палок з кистей рук, наплічник тримати на одному плечі.

5. Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках.

6. Суворо забороняється самостійно виходити на лід або кататися на льоду дітям без нагляду дорослих.

7. Під час підльодного вилову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватись у групи. Рибалки повинні пробивати ополонки одну від одної на відстані 5-6 м.

8. Кожен рибалка повинен мати з собою рятувальний жилет або рятувальний лінь довжиною 15-20 м з петлею на одному кінці і вантажем вагою 400-500 г на другому.

Надання першої допомоги

При наданні допомоги людині, яка провалилась під лід, не можна рухатися до неї в повний зріст. До потерпілого слід наближатися лежачи, розкинув руки і ноги. Для надання допомоги можна використовувати підручні дошки, драбини, жердини та інше. Лежачи на одному з таких предметів повільно просуватися до потерпілого на відстань, що дозволяє подати йому мотузку, пояс чи багор. Потім відповзти назад і поступово витягувати на лід потерпілого.

Якщо для надання допомоги немає підручних приладів, тоді 2-3 особи лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг, тощо. Медична допомога людині яка провалилася під лід і врятована повинна бути орієнтована на зігрівання.

АБЕТКА БЕЗПЕКИ ДЛЯ ДИТИНИ

Знову вимкнули світло...

Вечір... Ти сидиш в кімнаті і дивишся телевізор. Раптом — блись! Вимкнули світло: щось негаразд в електромережі твого міста чи села. Образливо — якраз на найцікавішому місці! Але нічого не вдієш. Прослідкуй, щоб ця неприємна ситуація не переросла в небезпечну. Декілька хвилин посидь на місці, доки очі не звикнуть до темряви. Якщо ти ще не вмієш добре орієнтуватися без світла — візьми кишеньковий ліхтарик. Він повинен завжди знаходитись в одному й тому ж місці. Коли під рукою ліхтарика нема, повільно рухайся вперед, навпомацки знаходячи собі дорогу. Найперше: вимкни з розеток всі електроприлади, котрі працювали, коли було світло. Газовою плитою в темряві теж не варто користуватися, особливо якщо вдома нема дорослих. Вимкни і її. Перевір, чи закриті крани з холодною та гарячою водою.

Чи обов'язково сидіти в темряві?

Дійсно, сидіти в неосвітленій оселі — приємного мало. Хочеться, щоб в кімнаті було хоча б якесь світло. Згадав? У мами є гасова лампа та свічки. Є й сірники. Ці речі називаються відкритим вогнем. Як же навчитись користуватися відкритим вогнем, не допускаючи при цьому пожежі?

Запам'ятай!

• При користуванні свічкою треба мати для неї металеві підсвічники. • Не можна ходить з свічкою по кімнаті. • Гасова лампа не повинна стояти поряд з їжею, ліками, ватою, книгами, паперами, легкозаймистими речовинами (лаками, спиртом, розчинниками). • Не можна залишати гасову лампу без нагляду. • Сірники потрібні для того, щоб запалити свічку чи лампу. Гратись ними категорично заборонено! • Засвітивши свічку чи гасову лампу, ретельно погаси сірника. Перевір, щоб він не димів. • Якщо сірники погано запалюються, не кидай їх під ноги чи на стіл. Від тліючого маленького сірника може розгулятися величезна пожежа. • Найкраще гасити сірника водою.

Якщо темно лише в твоїй оселі

Коли в твоїй домівці запанувала темрява, не зашкодить поглянути у вікно: чи й у інших будинках темно? Якщо скрізь відключенням електромережі керують спеціалісти, тобі турбуватись нічого. Коли ж світла немає лише в твоїй оселі, клич дорослих: батьків, сусідів, знайомих. вдома

Світло може зникнути при: — загоранні електропроводки; — короткому замиканні; — пошкодженні електроприладів. Всі ці несправності можуть виникнути і без зникнення світла. Тоді тобі загрожує ураження струмом.

Як уникнути ураження електричним струмом:

— Уважно поглянь навколо: чи ніде не димить, чи не чути неприємного запаху, що виникає при горінні, тлінні, плавленні.

— Якщо з якогось електроприладу чується тріскотіння, йде дим чи пробиваються язики полум'я — не поспішай смикати за шнур, що включений в розетку. Тебе може вдарити струмом! Клич дорослих.

— Треба відключити струм в усьому приміщенні. Коли рубильника не дістатись, дорослий повинен витягти шнур палаючого електроприладу з розетки за допомогою сухої палиці, гумової рукавиці тощо.

— Відключивши струм, палаючий електроприлад накривають мокрою цупкою тканиною, яка не пропускає повітря. Для гасіння вогню можна використати пісок.

— Ні в якому разі не лий воду, якщо електричний струм не вимкнуто! Вода — добрий провідник електрики. Ти можеш постраждати!

Кухня — обличчя господарів

Кажуть, що людина найбільше часу проводить на кухні. Тут вона готує їжу, в переважній більшості випадків, тут і споживає її. Якщо немає ванної кімнати, то в кухні ще й перуть та прасують. А ще консервують, майструють, шиють, плетуть... Навіть дивляться телевізор. Майже все кухонне, електричне та газове приладдя теж знаходиться на кухні. Інколи тут розміщені ще й опалювальні пристрої. Всі ці прилади прекрасно уживаються разом, якщо господарі дотримуються елементарних правил безпеки.

Щоб уникнути неприємностей на кухні:

— Не чіпай без дозволу дорослих ножі, різні пристрої, незнайомі тобі рідини, що зберігаються в шафках.

— Перш ніж брати до рук ніж, навчись користуватись ним в присутності батьків.

— Користуватись кухонним, електричним та газовим приладдям можна тільки після того, як дорослі детально пояснять правила поводження з ними і ще деякий час наглядатимуть за тим, чи правильно ти все виконуєш.

— Перш, ніж користуватися всім кухонним начинням, батьки повинні пояснити тобі, як діяти в разі виникнення пожежі та інших нещасних випадків.

— Користуватися печами та камінами, самостійно розводити в них вогонь дітям твого віку заборонено.

Увага!

Під час виконання будь-якої роботи на кухні завжди є небезпека травмувати себе. Це можуть бути опіки, порізи, колючі рани, ураження струмом... Від таких неприємностей не застрахований ніхто. Але обережна людина таких поранень майже не отримує. Якщо це все ж таки трапилось, ти повинен, не панікуючи, надати домедичну допомогу і потерпілому, і самому собі.

Що необхідно знати про опіки?

Опік — це пошкодження тканин організму, викликане дією високої температури. Опік може бути не лише від вогню, але й від окропу, пари, праски, електроструму тощо. Тяжкість пошкоджень залежить від висоти температури; тривалості дії вогню; від того, яке місце обпечене; чи великі його розміри. Частіше трапляються опіки рук, ніг, очей; рідше — тулуба і голови.

— Якщо на місці опіку шкіра лише почервоніла і відчувається біль — це опік першого ступеня.

— Якщо на шкірі з'явилися пухирі — опік другого ступеня.

— Якщо обпечені всі шари шкіри — опік третього ступеня.

— Якщо м'язи і навіть кістки обвуглені — опік четвертого ступеня.

— Коли обпечена третя частина поверхні тіла — наступає смерть. Від опіків страждає весь організм. Тканина, що відмирає, виділяє речовини, при всмоктуванні яких в кров виникає отруєння всіх органів. Від болю з'являються порушення нервової системи і мозку.

Перша домедична допомога при опіках. — Щоб зупинити дію високої температури на потерпілого, необхідно погасити полум'я на людині, зняти тліючий одяг. — Не можна збивати полум'я на потерпілому. Потрібно накинути на нього цупку тканину, пальто, ковдру чи килим, щоб зупинити доступ кисню. — Знімаючи одяг, не можна стягувати його: просто розріж на частини. — Всю поверхню опіку покривають чистою пов'язкою. — Потерпілого зігрівають, дають тепле питво й відправляють до лікарні. — Ні в якому разі не можна змазувати опіки жирами. Це тільки прискорить потрапляння мікробів в рану. — Опіки першого та другого ступенів лікують вдома, їх протирають спиртом і накладають чисту пов'язку.

Опіки без вогню.

Інколи, щоб отримати серйозний опік, не потрібно ні вогню, ні окропу. Всі хімічні речовини можуть викликати найтяжчі опіки. Щоб не трапилось біди, запам'ятай:

— Ніколи не можна нюхати, брати до рук, куштувати невідомі тобі речовини, порошки, пасти і. інші речі з маминої шафки чи татової майстерні.

— Ніколи не слухай друзів, які пропонують тобі скуштувати невідому речовину чи рідину, Хімічні опіки дуже важко піддаються лікуванню.

— Якщо на шкіру потрапляє кислота — відразу утворюється коричневий чи чорний струп.

— Якщо ж кислота потрапила в рот чи була випита, — вона наскрізь пропалює слизову оболонку.

Як допомогти потерпілому?

— Перед відправкою до лікарні опік прикривають чистою пов'язкою.

— Якщо на шкіру потрапив фосфор, він спалахує. Людина страждає удвічі: від хімічної речовини і від вогню. Обпечене місце потрібно опустити під воду і паличкою видалити шматочки фосфору та накласти пов'язку.

— Якщо на шкіру потрапило негашене вапно, ні в якому разі не можна допустити, щоб туди потрапила вода — виникне бурхлива хімічна реакція! \ Необхідно змазати опік олією.

Увага!

Навіть незначний хімічний опік вимагає обов'язкового втручання лікаря.

Чи всі рани однакові?

Всіляке пошкодження шкіри — це рана. Рани можуть бути поверхневими і глибокими. Якщо рана глибока, життю людини загрожує сильна кровотеча з судин і пошкоджених органів. Незначна рана теж може бути небезпечною, бо одночасно з пораненням в неї потрапляють бруд, мікроби — збудники інфекцій. Найнебезпечнішими хворобами, які викликають інфекцію, є правець і гангрена. Інколи гній від рани потрапляє в кров і тоді починається сепсис. При сепсисі у хворого до 40° С підвищується температура тіла, його морозить. Він марить, втрачає свідомість. Такий стан часто закінчується смертю. Образливо, що таке страшне ускладнення виникає від незнання елементарних правил безпеки; від легковажності потерпілого і людей, що його оточують. Кожна людина повинна знати, що рани можуть бути різані, колоті, забиті, рвані. У всіх цих ранах уже є мікроби, що потрапили туди одночасно з пораненням. Тому усяку, навіть незначну, ранку та подряпину обов'язково потрібно обробити дезинфікуючим розчином, тобто таким засобом, що вбиває мікроби. Йод, зеленка, перекис водню, розчин марганцівки захистять тебе від інфекцій при порізах, подряпинах, інших пораненнях.

Чи можна самому зупинити кровотечу?

Якщо у людини рана чи навіть невеличка ранка — обов'язково буде йти кров. Інколи кров тільки точиться, наприклад, при саднах на коліні. В цьому випадку кровотеча зупиниться сама по собі, утворивши на поверхні ранки свіжу криваву шкірочку, бо пошкоджені капіляри. Потрібно накласти на ранку декілька легких витків бинта, обробити її дезінфікуючим розчином, і проблема вирішена. Буває, що кров витікає спокійною цівкою темно-червоного кольору. Це постраждала вена, тому рана більш серйозна, хоча й з нею можна справитись самостійно. Треба накласти здавлюючу пов'язку. Через деякий час кровотеча зупиниться, рана заживе і пов'язку можна буде зняти. Дуже важко зупинити кровотечу, коли яскраво-червона кров б'є поштовхами. Це пошкоджена артерія. Артеріальну кровотечу остаточно можна зупинити лише в лікарні. Але доки потерпілий потрапить до рук лікарів, він може померти від втрати крові. Тому до приїзду швидкої допомоги проводять тимчасову зупинку кровотечі, З цією метою використовують джгути, закрутки з матеріалів, які знайдуться під рукою. Можна тимчасово зупинити кров навіть згинанням руки чи ноги. Головне — перетиснути ушкоджену судину вище поранення, і кровотеча зупиниться. Після зупинки кровотечі потрібно продезинфікувати рану і накласти на неї чисту пов'язку.

Увага!

Кінцівку, стиснену джгутом, зручно підв'язують, чи укладають, якщо людина знаходиться на ношах. До джгута обов'язково прикріплюють записку з указанням часу, коли він накладений. Якщо джгут тримати більше 2 годин, може початися омертвіння тканини. Про це треба пам'ятати!

Поради лікаря Будьздоровченка

• Якщо ти порізався — приклади до рани шматочок цибулини. Вона швидко спинить кров. • Якщо злегка обпік шкіру — допоможуть примочки із свіжовиготовленого розчину питної соди, марганцівки або спирту.

Враження електричним струмом

Тебе оточує безліч корисних, полегшуючих життя речей: прасок, пилососів, кавоварок, настільних ламп, телевізорів, холодильників тощо. Всі вони — твої помічники. А помічників потрібно «годувати». Тому всі, навіть маленькі діти знають, що їх «годує» електричний струм — теж наш товариш і помічник, коли з ним поводитися обережно, виконуючи всі правила користування електроприладами. Вирвавшись на волю, електричний струм може наробити багато лиха: влаштувати страшну пожежу, сильно уразити господаря. Пошкодження, що виникають від дій електричного струму, називаються електротравмою.

При електротравмі можуть бути: — слабкість; — почервоніння; — втрата чутливості; — запаморочення; — втрата свідомості.

Якщо сила струму більша, діяв він довго, шкіра людини була вологою, в місці входу і виходу струму можуть виникнути глибокі опіки. До того ж: — Страждає нервова система. — Потерпілого важко відірвати від джерела струму. — Знижується температура тіла. — Зупиняється дихання. — Недостатньо працює серце.

Перша допомога при ураженні струмом.

В першу чергу слід зупинити дію електроструму. Пам'ятай, що тіло ураженого являється провідником струму, і якщо доторкнутися до нього, можна отримати електротравму. Тому краще виключити струм, використовуючи рубильник, електропробки. Якщо це неможливо, треба: — Відвести провід від ураженого при допомозі гумових чи дерев'яних предметів. — Опіки покрити пов'язкою. — Якщо потрібно, зробити штучне дихання. — Потерпілого відправити до лікарні. Ускладнення можуть виникнути навіть через декілька годин.

Поради Королеви Безпеки

Щоб відвести від постраждалого провід:

— відключи електрику в квартирі;

— стань на гумовий килимок, книгу чи будь-який сухий дерев'яний предмет;

— сухим дерев'яним або пластмасовим предметом відведи провід від постраждалого.

— Часто при ураженні струмом, коли потерпілий доторкнувся до неізольованого проводу, він не може розтулити пальці, зведені судомою. Якщо людина в свідомості, треба крикнути: «Падай!». При падінні руки розімкнуться самі собою і дія струму припиниться.

Не зайве нагадати:

— не вмикай незнайомі електроприлади сам, без дорослих. Дроти, по яких іде струм, ізольовані, але ізоляція може зіпсуватися — вивільнена електрика наробить тобі лиха;

— не встромлюй пальці, або будь-які предмети, в розетку;

— користуйся лише вимикачем, який ти добре знаєш. Якщо в гостях чи на дачі помітив незнайомий тобі вимикач, запитай дорослих, як з ним поводитися.

Поради Королеви Безпеки

Корисно знати!

Причиною найбільшої кількості пожеж є коротке замикання електроприладів, яке виникає внаслідок зіпсованих електроприладів або порушення правил їх використання. При короткому замиканні зростає сила струму, з'являється полум'я електричної дуги, температура якого досягає 4000 ° С. Вона швидко поширюється на довколишні предмети. Виникає пожежа, яка з часом може охоплювати дедалі більші ділянки приміщення. Горіння супроводжується іскрінням, виділенням великої кількості диму, чадного газу. Це ускладнює процес гасіння пожежі. Причиною короткого замикання є порушення ізоляції в електричних проводах, зумовлене перенапругою, механічним пошкодженням, недостатнім доглядом за електрообладнанням. Найчастіше пошкодження ізоляції проводів бувають механічними, коли люди:

— неправильно кладуть електричні проводи; — кидають їх на підлогу; — скручують, перегинають; — зачищають електричні проводи, які знаходяться під напругою; — викручують електричну лампочку, не відключивши напруги; — лізуть в патрон металевими предметами; — кидають на електроприлади різноманітні предмети.

Перевантаження електромережі й електрообладнання є особливо небезпечним, оскільки при ньому проводи загораються в важкодоступних місцях і гасити їх складно. Перевантаження можливе:

— коли використовують електричні подовжувачі, а до них підключають різноманітні комбіновані розетки на 2—4 гнізда, розподільні трійники тощо; — коли одночасно підключають телевізор, праску, інші електроприлади, це створює значне перевантаження і електричний подовжувач може загорітися.

Правила користування кухонним, електричним та газовим приладдям.

При користуванні кухонними плитами забороняється: — користуватись зіпсованими засобами обігріву; — розпалювати дрова бензином, гасом та іншими горючими рідинами: — залишати плити, що топляться, без догляду; — зберігати біля них дрова, торф, вугілля; — просушувати одяг та інші речі над плитами чи біля димоходу; — встановлювати столи, стільці, шафи, інші меблі біля плити, ближче як за 0,5 м; — розводити вогонь, якщо перед дверцятами немає металевого листа; — висипати гарячий попіл, шлак, вугілля біля будівель.

Паливо (дрова, вугілля, торф) треба зберігати в спеціально обладнаних приміщеннях не ближче як за 10 м від будівель.

При користуванні газовими лампами, примусами керогазами треба пам'ятати, що:

— можна користуватися лише справними приладами, що стоять на надійній міцній підставці, бо в разі падіння від палаючої рідини можуть зайнятися навколишні предмети; — не можна залишати біля них легкозаймисті речі; — під час роботи цих приладів треба стежити за рівнем полум'я: від перегрівання резервуара посилюється газообмін, що може призвести до вибуху; — не можна доливати гас під час роботи приладу, бо спалахнуть пари палива; — гасові ліхтарі не накривають абажурами з тканини або папером.

Кiлькiсть переглядiв: 439