Підтримка батьків та дітей під час війни

Щоб допомогти дітям, їхнім батькам та опікунам знизити рівень стресу, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватись про здоров'я, безпеку та розвиток дітей під час війни, ми публікуємо рекомендації експертів та корисні матеріали.

Посилання на групу в Telegram каналі

Розвиваємо стресостійкість у дитини

В сучасних реаліях ми, як ніколи, піддаємося стресовим впливам і найважче цей досвід доводиться переживати дітям.

Взагалі, стрес може носити позитивний характер, але якщо він надмірний, то це негативно впливає на психологічний стан дитини.

Стресостійкість - це здатність адекватно реагувати на ситуацію, уміння зберігати ефективність в тяжких життєвих умовах.

Уникати стресів не потрібно, нам варто навчитися конструктивно боротися з ними та навчити цьому дитину.

Ознаки стресу у дитини молодшого шкільного віку:

* значне зниження рівня шкільної успішності;

* витрачання більше часу на виконання завдань;

* виражене занепокоєння, хвилювання, поява нових страхів;

* відсторонення, супротив (небажання йти на заняття, виконувати домашні справи, робити щось разом);

* постійні нічні кошмари;

* провокаційна поведінка (неслухняність ,непокора дорослим, часті спалахи роздратування, агресія - довше одного місяця).

Як розвинути стрестійкость у дітей:

1. Діалог

Розмовляйте з дитиною про її почуття. Давайте можливість без покарань розповідати всю правду про те, що з дитиною відбувалося.

Якщо дитині доведеться зробити що-небудь нове, ви можете виступити провідником і розповісти докладно, як можна поводитися в тій чи іншій ситуації.

Наприклад, у випадку переїзду. Розкажіть дитині всі деталі: чому варто переїхати; як це буде відбуватися; куди прямуєте; де будете жити; як буде відбуватися процес навчання; можливості спілкування з друзями та нові корисні знайомства.

Не обіцяйте того, в чому не впевнені. Не говоріть, що все буде легко, адже кожна людина стикається з труднощами, що пов’язані зі зміною місця проживання, бо це може призвести до того, що дитина перестане вам довіряти.

2. Навчання

Навчіть дитину звертатися до вас за допомогою, щоб вона відчувала вашу підтримку та довіру. Поясніть, що можуть бути віпадки, коли доведеться звернутися за допомогою до стороннії людини, таким чином, дитині буде легше це зробите.

Навчіть дитину користуватися довідниками й пошуковою системою, за можливості, картою та ознайомте з основними контактами служб допомоги (краже запишіть на аркуш, щоб ці дані завжди були в дитини).

Поясніть, що речі, про яких ми дізнаємося більше, стають для нас менш страшними і ми знаємо, як діяти в тій чи іншій ситуації.

3. Творчі заняття, що носять терапевтичний характер

Створіть разом із дитиною оберіг або талісман, який буде захищати її. Це може бути намальований символ, який можна вишити на речах дитини, або невеликий виріб, який можна завжди носити із собою, іграшка.

Ліпка з глини, пластиліну або тіста; малювання, танці; прослуховування музики; читання та відтворювання казок.

4. Ситуативні ігри

Придумуйте різні ситуації, у які можуть потрапляти герої і разом із дитиною шукайте способи виходу із ситуації. Це може бути гра з конструктором, з різними фігурками. Сюжети можна малювати або просто розповідати. Чим більше різних ситуацій ви програєте, тим краще в дитини сформується навичка не губитися, а шукати способи подолання.

5. Дихання

Навчіть елементарних дихальних вправ, що сприяють стабілізації психоемоційного стану.

Глибокий вдих, затримати на кілька секунд повітря і плавний повільний видих через губи, складені трубочкою.

6. Спортивні заняття

Привчайте дитину до занять спортом. Легка зарядка вранці, пострибати на скакалці або через перешкоди та ін.

Кiлькiсть переглядiв: 198